Co je potřeba vědět o investování do nemovitostí?

14. 5. 2023
Petra Dusová

Realitní trh se v posledních letech stává populární formou investování, a to zejména pro svou stabilitu a možnost získání pravidelných výnosů. Pokud se také chystáte investovat tímto směrem, je důležité před zohlednit několik následujících oblastí.

Finanční plánování a úvěrová schopnost

Před investováním do nemovitostí je nezbytné provést důkladné finanční plánování a zjistit, zda jste schopni si obstarat potřebné financování. Většina investic je realizována pomocí hypotečního úvěru, takže je důležité ověřit, na jakou částku dosáhnete. Zohledněte také ostatní náklady spojené s investicí, jako je pravidelná údržba, pojištění apod. Byty či domy nejsou vysoce likvidní a v případě, že byste potřebovali rychle peníze, prodej nějakou dobu trvá. Je proto vhodné mít finanční rezervy.

Volba vhodné nemovitosti

Je důležité zohlednit umístění nemovitosti, cenu a její výnosový potenciál. Výběr konkrétní nemovitosti je alfou a omegou úspěšné realitní investice. Hodnota nemovitosti by měla odpovídat Vašim finančním možnostem. Některé typy investičních nemovitostí jsou levnější, ale vyžadují výdaje do rekonstrukcí a vybavení.

Správa nemovitosti

Po zakoupení nemovitosti je nutné myslet i na její provoz. Investice vyžaduje pravidelnou údržbu a správu, kterou může zajistit například správce nemovitostí. Tato služba znamená další náklady, které je třeba do plánu zahrnout. Jedná se o revize, průběžné opravy závad, ale také správnou volbu nájemce, vyúčtování energií a podobně. Zároveň je třeba myslet na to, že jste součástí společných prostor a fondu oprav v rámci bytového domu, což s sebou často nese nemalé náklady.

Diverzifikace portfolia

Reality by měly být součástí diverzifikace celého portfolia a nemělo by jít o jedinou formu investování. Jsou specifické ve své likviditě. Pokud nechcete prodávat pod cenou, v dnešní době zabere prodej více času. Naopak když nemovitost nějakou dobru držíte, postupně se zvyšuje její hodnota. Pokud ji nebudete prodávat v době, kdy dočasně ceny klesají, ve většině případů na prodeji vždy v čase vyděláte.

Ziskovost investice

Před finálním rozhodnutím je nutné zohlednit očekávaný výnos a zjistit, zda bude dostatečný pro pokrytí nákladů a požadovaného zisku. A zda nám za to očekávaný výnos stojí. Počítejme nejen s ročním výdělkem, ale v budoucnu i s prodejem, který by měl přinést další zhodnocení.

Investování do nemovitostí není jednoduchá záležitost, a proto je vhodné poradit se s odborníkem, který se na realitním trhu pohybuje dlouhé roky. Na místě je také konzultace s finančním poradcem, který by měl být schopen takovou investici zasadit do komplexního finančního plánu. S tím vším Vám my, realitní makléři z eDO Reality a finanční poradci z eDO finance, dokážeme velmi dobře pomoci. Neváhejte se na nás obrátit.

Autor: Milan Špinka