Jak financovat koupi družstevního bytu?

30. 5. 2023
Petra Dusová

Financování bydlení je úzce specifikovaná disciplína a z vlastních zkušeností s touto problematikou čerpal náš špičkový Milan Špinka.

Velmi často se mi stává, že zájemci o koupi nemovitosti v družstevním vlastnictví neví, že existují určitá úskalí, která je potřeba při koupi tohoto typu bytové jednotky vzít v potaz.

Jelikož většina těchto bytů není zapsána v katastru nemovitostí v rámci dokumentu Prohlášení vlastníka jako samostatná jednotka, např. 123/1 (číslo popisné/číslo bytu), nelze je financovat hypotéčním úvěrem. Banka totiž v takovém případě není schopna uvalit své zástavní právo přímo na daný byt.

Jiná situace samozřejmě nastává u developerských projektů, kde skládáte základní jistinu zpravidla ve výši 20 % hodnoty nemovitosti a dále splácíte v anuitních splátkách. Tato varianta nákupu nemovitosti opět v dnešní době nabírá na síle.

Jak tedy na financování družstevního bydlení?

  • Většinou musíte disponovat vlastními zdroji nebo jinou nemovitostí do zástavy pro již zmíněnou banku, která by měla mít minimálně stejnou hodnotu jako kupovaný byt v družstvu.
  • V úvahu připadá také kombinace vlastních zdrojů a úvěru ze stavebního spoření, existují však i jiné varianty. Rozhodně se u těchto složitějších případů doporučuji spojit s odborníky z finančního trhu, o které naštěstí u nás v eDO finance a eDO Reality není nouze.

 

Autor: Milan Špinka