Jak změnila pandemie trh nemovitostí v Praze

21. 6. 2021
Petra Dusová
nemovitosti

Máme v našem portfoliu spoustu klientů, kteří mají nemovitosti na investici, tedy je pronajímají, je pro naše makléře důležité být v obraze a mít přehled o tom, co se na trhu děje. Zejména v Praze se jedná o velmi specifický trh, který velmi často nekoresponduje s okolními kraji.

Vyplatí se nyní prodat, pronajímat nebo nakupovat?

Předpovídat vývoj na realitním trhu se v poslední době může zdát jako věštění z křišťálové koule. Ještě před několika měsíci spoustu odborníků tvrdilo, že ceny nemovitostí půjdou dolů, protože jsou reality nafouknutou bublinou a očekává se nástup krize.

Opak je zatím pravdou. Reality téměř všude stále rostou. Co za to může v Praze? Zejména pomalá výstavba nových bytů a veliká poptávka po vlastním bydlení. Toto jsou dva klíčové faktory, které momentálně vylučují snižování cen. Jedním z dalších faktorů je, že jsou stále velmi levné dostupné hypotéky. A v neposlední řadě hraje roli to, že spousta lidí vnímá nákup vlastní nemovitosti nebo investiční nemovitosti (na pronájem) jako bezpečnou investici.

Prodeji se v Praze velmi daří. S nájmy je to ovšem horší. Díky tomu, že se úplně zastavil trh s krátkodobými pronájmy, tak se v nabídkách objevilo obrovské množství volných bytů. Zatím to vypadá, že majitelé nijak závratně byty nerozprodávají, spíše pronajímají a vyčkávají na opětovné nastartování turismu a rozvolnění opatření.

Díky tomu je velké množství bytů, které se pronajímají např. na 1 rok. Majitelé jsou opatrní a nechtějí se dlouhodobě zavazovat k nájmu, který není tak výhodný, než již zmíněné krátkodobé pronájmy pro turisty. To se týká samozřejmě nejvíce bytů v centru. Ovšem i v ostatních částech Prachy se značná část bytů dostala do nabídky nájmů.

Dá se tedy říci, že prodat nemovitost, pokud potřebujete hotovost, nyní není chybou. Za poslední roky se cena velmi zhodnotila, takže se bude pravděpodobně jednat o ziskový obchod. Pokud prodávat nepotřebujete, je třeba se smířit s tím, že pokud budete pronajímat, asi budete muset jí s cenou dolů, oproti tomu, na co jste byli zvyklí. Alespoň dočasně.