Jaké typy zájemců dnes kupují nemovitosti?

20. 6. 2023
Petra Dusová

Již uběhl rok, kdy došlo k zásadnímu zvýšení úrokových sazeb. Pro každého slovo „zásadní“ může znamenat něco jiného. Já jako realitní makléř jsem bod zlomu u potenciálních kupujících začal pozorovat po zvýšení nad 5%, což bylo právě v červnu minulého roku.

Jak se trh vlastně změnil?

Do té doby se nemovitosti prodávali jak na běžícím páse a velké množství zájemců financovalo koupi právě hypotéčním úvěrem. Po červnovém bodu zlomu se po tomto typu kupujících téměř slehla zem.

Kdo tedy vlastně kupuje v dnešní době nemovitosti?

Ano preference se úplně změnili. Jsou to lidé s vlastními zdroji, ale pravidelně také zájemci, kteří mají část vlastních zdrojů a současně potřebují prodat svou nemovitost, aby mohli koupit např. svůj vysněný dům. Jasně to vyplývá z jednoho prodeje, který jsem realizoval tento měsíc.

Jednalo se o rodinný dům v Čimicích, který měl příznivou, ale reálnou cenu v porovnání s předraženými konkurenty v okolí. V průběhu jednoho měsíce zde proběhlo téměř 30 prohlídek, kdy 70 % zájemců, kteří se přišli na nemovitost podívat, potřebovali prodat svůj vlastní byt, aby rodinný dům získali.

Tento typ kupujících neměl před rokem vůbec šanci se o koupi ucházet, neboť se jedná o delší proces, který zahrnuje druhý obchod a je nutné správně celý proces naplánovat. Nakonec nemovitost získal právě jeden z těchto zájemců i vzhledem k sympatiím, které si s majitelem vzájemně vybudovali.

Dnes už nestačí jen umět prodat nemovitost, ale je velmi důležité, aby měl makléř přesah do financování nemovitostí a uměl si poradit s jednání s finančními poradci, bankami i jinými realitním makléři. A vše načasovat není vždy lehké. Je ale potřeba se přizpůsobit tomu, co od nás trh očekává, na to dnes stojí velká část obchodů.

 

Autor: Milan Špinka