Jaký je rozdíl mezi chatou a chalupou?

8. 9. 2023
Petra Dusová

Jsme uprostřed léta a spousta z Vás tráví v současnou chvíli dovolenou či víkendy na svých chatách a chalupách. Víte ale jaký je mezi těmito dvěma názvy rozdíl?

Rozdíl spočívá zejména v tom, že hlavním účelem užívání chaty je téměř vždy rekreace. Někdo může také samozřejmě chatu využít jako alternativní a finančně únosný způsob bydlení.

Chalupa má vícestrannější charakter a mělo by se dát v ní i trvale bydlet. Rekreační objekt se z ní může stát v tu dobu, kdy její se její obyvatelé přestěhují na pracovní týden např. do měst a dojíždějí na chalupu na víkendy. Ale svou trvalou obyvatelnost určitě neztrácí. Chalupy se obvykle pojily s dalšími hospodářskými staveními a stavěly se na venkově, charakterem může být též větší pozemek.

A jak je to s financováním chat či chalup?

Některé chaty či chalupy se dají financovat hypotékou jiné ne. A většinou nezáleží na tom, zda se jedná o chatu či chalupu. Pro financování hypotéčním úvěrem jsou důležité tyto parametry:

– Nemovitost musí mít číslo popisné nebo evidenční
– Budova musí stát na vlastním pozemku
– Musí mít dostatečnou hodnotu
– K nemovitosti musí být veřejnou přístupovou cestu

Pro řešení specifických záležitostí s financováním tohoto typu nemovitostí Vás rád odkážu na své kolegy, profíky z eDO Finance.

Autor: Milan Špinka