Je stále vhodná doba pro žádost o hypotéku?

5. 6. 2021
Petra Dusová

V prvních měsících letošního roku pokračuje rekordní poptávka po hypotékách. Byť už na konci minulého roku se objevovaly prognózy, že zájem o hypotéky klesne, prozatím se tak nestalo a trend pokračuje. Za první čtvrtletí banky uzavřely hypotéky v objemu neuvěřitelných 99,5 miliardy korun, což je zhruba padesáti procentní nárůst meziročně za stejné období.

Proč je tak vysoká poptávka po úvěrech na bydlení?

Lidé stále touží po vlastním bydlení, nebo si chtějí své úspory bezpečně uložit v podobě investice do nové nemovitosti. Také zde hraje významnou roli refinancování hypoték, kdy si lidé chtějí zafixovat prozatím poměrně nízké sazby, pohybující se okolo dvou procent ještě dříve, než se sazby začnou dle předpokladů zvyšovat.

Přesto trend super levných hypoték pomalu ustává. Úvěry na bydlení začínají nepatrně zdražovat. Lze tedy očekávat, že by rostoucí sazby mohly již brzy hypoteční trh přibrzdit. I přes to jsou cenové podmínky pro hypoteční úvěry stále výhodné, proto je stále vysoká poptávka. Některé banky se dokonce potýkají s problémy s kapacitou při schvalovacím procesu.
Vzhledem k nepatrnému zdražení sazeb v minulém měsíci, můžeme očekávat, že s pomalu zvyšující se sazbou hypoték, se budou snižovat počty zájemců o úvěr.

ČNB bude mít větší vliv na cenu hypoték

Na konci března poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o České národní bance (ČNB). ČNB tak bude stanovovat limity úvěrových ukazatelů, které doteď jen doporučovala. To by mohlo v budoucnu taktéž ovlivnit trh s hypotékami. Novela musí být ještě schválena Senátem a podepsána prezidentem.

Co to udělá s realitním trhem?

Průměrná výše poskytnuté hypotéky, která již překonala tři miliony korun, ukazuje, že růst cen nemovitostí prozatím nepolevuje. Data Českého statistického úřadu navíc vykazují, že je pokles výstavby nových a dokončených bytů. S tímto údajem se dá předpokládat, že ceny nemovitostí budou i nadále držet trend růstu. Při výstavbě nových nemovitostí také hraje značnou roli špatná stavební legislativa a neschopnost schválení některých územních plánů.
Nabídka bytů je omezená a zájem o ně je nevídaný, proto se také řada realitních makléřů shoduje, že se nyní prodávají nemovitosti, o které nikdo v minulosti nejevil zájem a považovaly se za téměř „neprodejné“.

Zdroj: hospodářské noviny, idnes.cz, realitaci-sobe.cz, poradci-sobe.cz