Ondřej Kozub: Je čím dál běžnější, že v rámci finanční analýzy, kterou s klienty provádíme, vyvstane klientská otázka: „A dovedli byste nám pomoct i s tím prodejem nemovitosti?“

21. 7. 2021
Petra Dusová

1) Ondro, vím, že se na finančním trhu pohybujete již nějaký ten pátek, můžete se nám na úvod více představit?

S financemi jsem začal v lednu 2010 při studiu VŠE v Praze. Na začátku to byla spíše práce jednotlivce, ale jelikož mě baví obklopovat se nejlepšími a rozvíjet x-faktor každého jedince, tak skupina výrazně narostla, a to nejen ve finančně-poradenské oblasti. Nyní komunitu kolem mě tvoří skvělí finančníci, realitní odborníci, developeři, investoři a advokáti. Myslím, že mým současným krédem je, nebýt sám na pomyslném vrcholu, ale mít kolem sebe lidi, kteří jsou v dané specializaci třeba i lepší než já, což má pak za následek vysokou komplexnost a stabilitu našeho pracovního prostředí.

2) Zjistila jsem, že u svých klientů neřešíte jenom finanční svět, ale díky zapojení do eDO Reality jim můžete pomoci i s tím realitním. Jak se Vám s makléři spolupracuje a co Vám to v byznysu přináší?

Rozhodně musím souhlasit, že finance a reality jsou dnes spojené nádoby. Myslím, že toto spojení pod střechou eDO Group znamená něco zcela jiného než jen býti finančníkem, který sem tam odbaví nějakou hypotéku pro lokální realitní kancelář. Rád mluvím o komplexnosti a synergickém efektu – zde to nebude jinak. Podívejme se na to z pohledu klientů, kteří tak mohou své potřeby vyřešit defacto pod jednou střechou. V dnešní turbulentní době, kdy realitní a finanční trh jsou obrovsky dynamickými světy, je velmi žádoucí, aby mohl klient kromě finančních záležitostí vyřešit i s eDO 4 Reality specialisty svoje realitní potřeby, zejména prodej stávající nemovitosti, pronájem či vyhledání vysněné nemovitosti. Zde pak platí, že 1+1 mohou být někdy i více než 2.

3) To, že máme nyní ve skupině eDO vlastní realitku eDO 4 Reality, tedy vnímáte jako krok správným směrem?

Jak jsem řekl, spojení realit a financí je dnes obrovská konkurenční výhoda. Jsem rád, že mohu být pod hlavičkou eDO Group spolutvůrcem této divize. Konec konců na důkaz mé víry v tuto synergii se mi povedlo na palubu eDO 4 Reality přivést kamaráda, kolegu, ale především profesionála v oblasti realit, který dnes zastává roli hlavního koordinátora  eDO4R – Ing. Milana Špinku.

4) Díky realitce putuje do sítě eDO Finance spoustu zajímavých informací z realitní branže. Získáváte tak k financím širší realitní kontext. Může Vám větší realitní přehled pomoci při práci s klienty?

Svou odpověď vezmu od píky. Finanční poradenství je komplexní, dlouhodobá činnost. Není to jen o jednorázovém zprostředkování, kdy pak klienta už neuvidíme. Naopak, filosofie servisu je extrémně důležitá. Dokonce bych řekl, že je to základní stavební kámen našeho podnikání. No a stejné je to jaksi i se službami v realitní oblasti. Byly doby, kdy se na nás obraceli klienti nejdříve jen s tím, že potřebují zafinancovat nějakou nemovitost, protože se např. stěhovali. V takovém případě byl výběr nemovitosti pouze na klientovi, či externím realitním makléři, což předurčovalo, zda obchod proběhne úspěšně nebo ne. A navíc –  tehdy jsme  pomoc klientovi s prodejem původní nemovitosti vůbec neuměli uchopit. Postupem času, což je ale přirozená evoluce, jsme se jako finanční odborníci začali zajímat i o specifika realitního trhu. Je přirozené znát informace a mechanismy fungování realitního trhu, abychom dokázali klientovi maximálně pomoct i s jeho potřebami na úrovni realit. Avšak platí – ne vždy je dobré „sedět jedním zadkem na dvou židlích“. Razím strategii – finančníci, ať jsou nejlepšími finančníky, a realitní makléři, ať jsou nejlepšími realitními makléři. Hybridní model má mnohá úskalí, ale o tom třeba někdy jindy.

5) Naší nejbližší vizí, je mít v každé důležité lokalitě pro eDO, kde působí naši poradci, také k dispozici makléře, aby jim pomohl u klientů obsloužit realitní část. Líbí se nám představa, že klient přijde do kanceláře vyřeší si otázku bydlení jak z pohledu nemovitosti, tak financí. Vy už jste si do realitky svého makléře přivedl. Co bylo tím hlavním motivem?

Odpověď na tuto otázku jsem již, myslím, několikrát uvedl v textu výše. Avšak vypíchl bych, že jsem hledal obchodního partnera a kamaráda, se kterým budeme tvořit efektivní finančně-realitní tandem. Jak v osobní rovině, tak i pro svou skupinu.  Dnes je to ale spíše o tom, že každá z našich poboček by měla mít takového realitního borce, který bude vždy při ruce, když je třeba řešit oblast realit.

6) V eDO Finance je za ty roky vybudován již celkem široký klientský kmen. Většina makléřů řeší problém s náběry nemovitostí. Myslíte, že jim máme co nabídnout?

To je velmi aktuální téma. Hovořil jsem zde o dlouhodobé spolupráci s klienty. To je právě ono. Řada našich klientů má v nás tak velikou důvěru, že i zpětně jsou dnes realitní rady a pomoc běžným tématem, či službou. Je čím dál běžnější, že se v rámci finanční analýzy, kterou s klienty provádíme, vyvstane klientská otázka: „A dovedli byste nám pomoct i s tím prodejem nemovitosti?“ Pak zde tedy na řadu přichází naši eDO 4 reality odborníci, kteří jsou pečlivě vybíráni a mají bohaté zkušenosti s takovými požadavky.

7) O Vás se ví, že máte přesah i do developmentu, podělíte se s námi, jak v této oblasti fungujete?

Development je něco, co mě poslední 4 roky baví nejvíce. V rámci spolupráce s různými developery a realitními kanceláři se podařilo nahlédnout pod pokličku takovýchto aktivit, a musím říct, že mě to více než zaujalo. Postupem času v nadcházejících letech se mi podařilo znalosti prohloubit a pochytit, jak to v tomto businessu funguje. Věděl jsem, že bych také chtěl development provozovat. Podařilo se rozjet několik projektů, které jsou nyní již prodané nebo běží. Jedná se primárně o investiční výstavbu stavebních pozemků a rodinných domů v okolí Mladé Boleslavi, odkud pocházím. Samozřejmě tato aktivita už vyžaduje velmi specifické zkušenosti, konexe a v neposlední řadě je i kapitálově náročná.

Zde musím poděkovat své nejbližší rodině, která mě mnohdykrát realisticky udržela při zemi a poskytla mi nadhled, poradenství a v neposlední řadě pocit, že jde dělat velké věci správně, a přitom s tváří normálního člověka.

8) Žijeme v náročné době, jak ovlivnil poslední specifický rok Váš byznys?

Poslední rok byl opravdu specifický a unikátní. V březnu 2020, kdy vážněji propukl COVID, jsem si říkal a přemýšlel, jak to asi zamává s naším businessem. Začal jsem dávat do kupy strategie, jak odřídit vlastní, ale i týmový obchod svojí skupiny. Scénářů bylo hned několik. Avšak opak byl pravdou. Core-businessem v roce 2020 se staly hypotéky. Navzdory skloňované ekonomické krizi, a v okolí Mladoboleslavska navíc krizi spojené s automobilovým průmyslem, se s financováním roztrhl pytel. Realitní trh zažil totální boom. Developerské projekty se vyprodaly mrknutím oka za ceny, které by člověk o rok dříve ani nečekal. Stejně tak ceny ostatních nemovitostí letěly vzhůru a s tím i úvěrové financování + ostatní finanční služby, např. majetkové pojištění. Mnozí obchodníci z mého týmu včetně mě samotného zažili rekordní rok. Titul v oblasti nejlepšího hypotečního specialisty za celé eDO ČR za rok 2020 byl už jen jakousi třešničkou na dortu.

Na úplný závěr mi dovolte říct, že takto úspěšný a pozitivní rok jsem nezažil jen kvůli eDO prostředí, ale především díky skvělé rodině – své snoubence Kátě, která tvoří moji nedílnou součást, a která nám nyní v lednu 2021 přivedla na svět holčičku Jasmínku. Všem bych přál mít takový life-balance. Šlapejte do businessu, co to jde, budujte hodnoty, tvořte prostředí, chtějte vydělávat veliké peníze, ale nezapomínejte, že osobní rovina a vztahy v rodině jsou alfou a omegou toho, jak pohodový „mind-set“ budete mít.